Sveiki, Egidijau, kai tik einu miegoti, mane persekioja daugybė minčių, kurios neleidžia užmigti. Tuomet kyla idėjos, daugiausiai kūrybinės, ką galėčiau nuveikti ir padaryti ateityje, o taip pat mintys apie neatliktus darbus. Niekada nespėju nieko padaryti taip, kaip suplanuoju. Atrodo, kad nespėju gyvent,o tiek daug reikalų prisikaupę. Kaip išmokti viską teisingai planuoti? Neturiu laiko užsirašinėti, tačiau, jau galvoju taip daryti. Tokia nieko nespėjanti esu nuo pat mažens. Kaip galėčiau save pakeisti?
Ačiū, Natalija
Mes dažnai norime, kad pasaulis ir laikas veiktų pagal mus, bet pasaulis jau turi savo tvarką ir dėsnius. Kai žmogus bando gyventi taip, kad laikas veiktų pagal jį, dažniausiai nieko neišeina ir to pasekmės būna sveikatos ir psichikos sutrikimai.
Kiekvienas nori būti sveikas ir laimingas, todėl vienas iš svarbiausių faktorių, norint to pasiekti, yra mūsų kėlimasis ir ėjimas miegoti. Pagal ajurveda (sanskr. „gyvenimo žinios“), paros laikas yra suskirstytas į tam tikrus periodus. Nuo to, kokiu laiku mes atsikeliame, tokios energijos gauna mūsų protas ir atitinkamai jaučiasi mūsų kūnas.
Sanskrito terminu pats palankiausias laikas kėlimuisi vadinasi – Brahma muhurta ( sanksr. „kūrėjo laikas“), kuris reiškia, kad tuo metu vyrauja dorybės energijos laikas. Šį metą sudaro tik pusantro valandos prieš saulės patekėjimą. Rytuose, pavyzdžiui, Indijoje tai lengviau pritaikyti šią kėlimosi taisyklę, nes ten vasarą ir žiemą saulės patekėjimo ir leidimosi laikas panašus. Vakaruose tai sudėtingiau, bet galima prisitaikyti. Jeigu žmogus keliasi tokiu laiku, tai jo protas gauna dorybės energijos, kas reiškia – ramybės. Ko gero, kiekvienas yra pajutęs, jeigu tenka atsikelti anksti ryte, apie penktą valandą ryto, kad tuo metu vyrauja ramybė. Visi dar miega, todėl tai pats palankiausias laikas meditacijai ar maldai, nes ir mūsų protas būna ramesnis. Įprotį keltis anksčiau galima ugdytis po truputį, bet svarbiausia išmokti nueiti miegoti laiku. Kas liečia atsikėlimą ryte, tai nuo mūsų įprasto atsikėlimo laiko galime kas mėnesį ar pasirinktinai laiką ankstinti po penkiolika minučių, jokiu būdu nedaryti tai drastiškai. Kūnas ir protas turi priprasti. Po kiek laiko pajutę to kėlimosi naudą, nebeįsivaizduosime, kad gali būti kitaip.
Jeigu nueiname miegoti laiku ir atsikeliame anksti ryte, tai mes susijungiame su Saulės ritmu. Ajurvedoje sakoma, kad nėra galingesnės medicinos praktikos ir geresnio būdo gyventi sveikai, kaip dienos režimo laikymasis (ėjimas tuo pačiu laiku miegoti, keltis ir valgyti).
Ajurveda skirsto laiką pagal tris došas – vata, pita, kapha. Vata doša simbolizuoja tokius elementus kaip oras ir eteris, pita doša- ugnį, o kapha doša atspindi vandenį ir žemę. Tai penki pirminiai elementai, iš kurių sudarytas mūsų kūnas.
Atskaitos tašką reikėtų pasirinkti saulės patekėjimo laiką. Jeigu, kaip pavyzdį, saulės patekėjimo laiką laikysime šeštą valandą ryto, tai tada lengviau suprasime, kokiu laiku kuri iš došų veikia.
Taigi, jeigu saulė teka šeštą valandą ryto, tokiu atveju nuo antros valandos nakties iki šešių ryto pagal ajurvedą vyrauja vata doša. Vata doša – tai vėjas, dinamikos elementas, kuris viską mūsų kūne judina. Jeigu žmogus užmigo laiku, tai keldamasis tuo metu jaučia lengvumą, nes kūne iš penkių pirminių elementų labiau veikia oras.
Nuo šeštos valandos ryto iki dešimtos valandos ryto veikia kapha doša, kuri atsako už vandenį ir žemę. Kapha doša tai stabilizuojantis ir sunkus elementas. Tuo metu kūne jaučiamas sunkumas, nes žemė ir vanduo sunkūs elementai, todėl atsikelti tuo metu sunkiau.
Nuo dešimtos valandos ryto iki keturioliktos valandos veikia pita doša. Pita doša tai ugnies elementas. Ugnis mums suteikia aktyvumo, duoda protui jėgos, todėl žmogus šiuo metu būna darbingiausias. Ugnis taip pat padeda virškinti maistą, todėl per pietus valgomas maistas suvirškinamas lengviau. Tai susiję su saule, nes per pietus saulė būna stipriausia, todėl ir mūsų kūne būna stipriausia virškinimo ugnis.
Toliau viskas kartojasi. Nuo keturioliktos iki aštuonioliktos valandos veikia vata doša, kuri padeda po kūną paskirstyti suvirškinto maisto naudingas ir nenaudingas medžiagas. Nuo aštuonioliktos iki dvidešimt antros valandos pradeda veikti kapha doša, todėl tuo metu tinkamas laikas poilsiui, pasiruošimas ir ėjimas miegoti. Žmogus natūraliai apie dvidešimt pirmą valandą pradeda jausti nuovargį ir žiovulį, bet jeigu nepasinaudoja šia galimybe, tai vėliau jam užmigti gali būti kur kas sudėtingiau, nes nuo dvidešimt antros valandos iki antros nakties pradeda veikti pita doša, kuri atstovauja ugnies energiją. Tuo metu žmogus pradeda jausti norą kažką veikti, protas tampa aktyvus, prisigalvoja įvairios veiklos ir taip praranda harmoniją su laiku, nes laiku nenuėjo miegoti. Tada ryte atsikelti bus kur kas sunkiau.
Labai svarbu suprasti, kad laikas veikia nepriklausomai nuo mūsų ir jeigu mes jam nepaklūstame, tai vėliau susidursime su sveikatos problemomis. Vienas garsiausių senovės Indijos išminčių Čainakja Panditas sako, kad Lakšmi (rytuose vadinama sėkmės Deivė) nusisuka nuo žmogaus, kuris: nešioja nešvarius rūbus, nevalo dantų, leidžia sau tukti, keikiasi ir keliasi po saulės patekėjimo. Todėl ne veltui Robinas Šarma Vakaruose garsus bestselerių autorius vienoje iš savo knygų teigia, kad sėkmingi žmonės keliasi penktą valandą ryto ir tokių pasaulyje tėra tik vienas procentas.
Pagal vedų astrologiją nuo dvidešimt antros valandos vakaro iki antros valandos nakties veikia neišmanymo energija ir didelį poveikį daro demoniška planeta – Rahu. Todėl ne veltui šiuo laiku įvyksta daugiausia nusikaltimų ir nelaimių. Tai pats pavojingiausias laikas eiti kur nors iš namų ir, žinoma, nemiegoti. Rahu planeta simbolizuoja norus. Kas tuo laiku nemiega, tiems Rahu pažadina negatyvius norus ir veikia žmogaus protą neigiamai. Turbūt daugelis yra pajutę, kad šiuo metu atsiranda norai, dėl kurių ryte gali būti ir gėda. Tad, jeigu norite jaustis rami, laiminga ir viską suspėti, stenkitės laikytis dienos režimo ir eikite miegoti laiku. Tada galėsite atsikelti anksčiau, gyvensite harmonijoje su laiku ir viską suspėsite.
Klausimai-atsakymai Čikagos laikraščiui „Geras“
Linkiu jums ko geriausios kloties !
Egidijus Gubinas
Šis straipsnis yra Egidijaus Gubino autorinė nuosavybė, norint jo dalį ar visą panaudoti ar publikuoti savo leidinyje (svetainėje) reikia gauti autoriaus sutikimą (egidijus.gubinas@gmail.com) ir po straipsniu patalpinti veikiančią nuorodą į autoriaus svetainę www.gubinas.lt
Komentarai