Penki nesudėtingi žingsniai kaip padidinti pasitikėjimą savimi

Dažniausiai žmogaus pasitikėjimą žemina tie, kurie turėtų jį pakelti. Jeigu pastoviai kažkas sakys, kad tu nevykėlis, tai tu pradėsi galvoti, kad esi nevykėlis. Patyčios, apkalbos ir palaikymo trūkumas, visa tai formuoja pasitikėjimo trūkumą ir tikėjimą, kad gyvenime viskas gali  būti kitaip.

Žmogui vertėtų vengti bendrauti su tais, kurie pastoviai žemina, baugina, todėl ieškokite aplinkos kuri jus įkvepia, o ne stabdo. Kitu atveju gyvenimas taip ir praeis su kažkieno jums užklijuota etikete. Jeigu bendrausite su žmonėmis kurie jūsų atžvilgiu nusiteikę negatyviai, pastoviai jus nuvertina, tai neliks laiko ir jėgų bendrauti su tais, kurie jus įkvėptų. Dalinuosi viena puikia istorija apie pasitikėjimą savimi.

Istorija apie pasitikėjimą savimi

Kartą pas vieną išminčių atėjo jaunuolis ir jam tarė: „Atėjau pas jus, nes jaučiuosi nepasitikintis savimi ir apgailėtinas, kad man nesinori net gyventi. Aplink visi tvirtina, kad aš nelaimėlis, nevykėlis ir idiotas. Prašau, padėkite man. Išminčius pažiūrėjo į jaunuolį ir tarė: “atleisk, bet dabar esu labai užsiėmęs, turiu padaryti vieną neatidėliotiną darbą, tačiau jeigu sutiksi man padėti padaryti tą darbą, tai aš būtinai tau padėsiu”.

Žinoma atsakė jaunuolis, tik mintyse pagalvojo, kad vėl jam niekas nenori skirti tinkamo dėmesio. Tada išminčius nuo savo mažojo piršto nusiėmė žiedą su gražiu akmeniu ir liepė jam nuvykti į miesto turgų: “Man reikia kuo greičiau parduoti šį žiedą, kad grąžinti skolą. Pasistenk už tą žiedą gauti kuo daugiau ir jokiu būdu nesutik su kaina žemesne, nei vienas auksinis, o dabar keliauk ir kaip galėdamas grįšk greičiau”.

Jaunuolis išskubėjo ir atvykęs į turgų pradėjo siūlyti žiedą turgaus prekeiviams. Šie su dideliu susidomėjimu apžiūrinėdavo žiedą, bet kai tik jaunuolis pasakydavo, kad kaina ne mažesnė, nei vienas auksinis, tai jie iš karto prarasdavo susidomėjimą. Vieni iš jo juokėsi, o kiti dar ir pašiepė.

Tik vienas senolis pasakė, kad vienas auksinis už žiedą, tai per didelė kaina, geriausia ką jis gali duoti, tai sidabrinė moneta. Tada jaunuolis labai nusivylė, nes prisiminė išminčiau žodžius, kad jokiu būdu nenuleisti kainos žemiau, nei auksinė moneta.

Taip ir nieko nepešęs, nusivylęs jaunuolis grįžo pas išminčių. Su liūdesiu išminčiui viską papasakojo, kad žiedo taip ir niekas tinkamai neįvertino. “Tu ką tik pasakei labai gerus žodžius,  kad žiedo niekas tinkamai neįvertino. Juk prieš praduodant žiedą būtų labai gerai sužinoti jo vertę. Kas gali tai padaryti geriau, nei juvelyras. Keliauk pas jį, tik ką jis bepasiūlytų jam žiedo neparduok, o grįšk pas mane”.

Jaunuolis išskubėjo pas juvelyrą. Juvelyras ilgai apžiūrinėjo žiedą, jį pasvėrė ir tarė: “Pasakyk žiedo šeimininkui, kad dabar aš negaliu duoti už jį daugiau, nei penkiasdešimt aštuonių auksinių monetų, tačiau jeigu jis palauks keletą savaičių, tai aš sumokėsiu septyniasdešimt auksinių”.

Jaunuolis išgirdęs kainą, negalėjo atsidžiaugti ir kuo greičiau išskubėjo pas išminčių. Išminčius pasisodino jaunuolį šalia ir jam tarė: “Tu ir esi tas žiedas, brangus ir nepakartojamas, o įvertinti tave gali tik tikras ekspertas, tad kodėl tu vaikštai po turgų tikėdamasis, kad tave tinkamai įvertins pirmas pasitaikęs žmogus, taip tik prarasi pasitikėjimą savimi”.

Iš kur atsiranda pas mus pasitikėjimo trūkumas ir žema savivertė ? Tai gali būti netinkamas auklėjimas šeimoje, mokykloje ar aplinkoje kurioje mes augome. Pavyzdžiui jeigu kas nors  pastoviai sakydavo – tu nieko nesugebi. Jeigu žmogus pastoviai girdi, kad visi gali, tu tik vienas nesugebi, tai jis nustoja tikėti, kad jam gyvenime pasiseks.

Kiekvienas gyvenime norime būti sėkmingas ir didžioji dalis sėkmės, ar tai būtų darbo pokalbis, egzaminas, pardavimai, santykiai, priklauso nuo pasitikėjimo savimi. Jeigu netikime savimi, tai ir kiti mumis nepatikės. Pasitikėjimas savimi susideda iš kelių etapų. Čia labai svarbus psichologinis pasirengimas.

Psichologinis nepasitikėjimo savimi priežastis, tai baimės. Baimė padaryti klaidą, baimė nepasiekti norimo rezultato, baimė sulaukti kritikos, baimė sulaukti neigiamo atsakymo, baimė prarasti reputaciją, baimė apsikvailinti ir pasirodyti silpnam. Psichologinis pasirengimas, tai atsikratyti šių visų baimių, jeigu jį praeisime sėkmingai, tai jau bus puse kelio.

Penki nesudėtingi žingsniai, kaip padidinti pasitikėjimą savimi

Yra penki nesudėtingi žingsniai, kurie gali padėti atsikratyti visų šių baimių ir padėti labiau pasitikėti savimi. Viena garsi psichologė Cortney Waren, viename TED pasirodyme teigė, kad mes kasdien, bent 10 kartų sau nuoširdžiai meluojame.

Pirmas žingsnis. Tai neteisingi mūsų pačių sprendimai, kuriais mes patys patikime. Pavyzdžiui mes galime sakyti kitiems, kad aš nepiktas žmogus, nors iš tikrųjų, kai įvyksta kokia nors situacija mūsų nenaudai, mes stipriai supykstame, arba galiu sakyti, kad aš nepavydus žmogus, bet kai atsiranda koks nors pavydo objektas, aš pradedau pavydėti.

Vienas tokių pavyzdžių susijęs su pasitikėjimu savimi. Žmonės kuriems trūksta pasitikėjimo, jie tiki, kad jie yra per silpni ir kitiems viskas geriau gaunasi, nei jiems patiems. Atvirkščiai Pasitikintys savimi žmonės, tiki, kad jie gali susitvarkyti visose gyvenimo situacijose ir jiems tam užteks jėgų ir proto. Abiem atvejais abu nėra nei teisūs, nei neteisūs ir jų teiginiai yra melas, tačiau jei tuo tikime, tai yra mūsų gyvenimo realybė.

Tai reiškia, kad mes galime keisti savo realybę. Jeigu mums trūksta pasitikėjimo savimi, tai kas rytą prabudę, pradėkime sakyti tokius žodžius ir pasistenkime tuo patikėti: aš stiprus, aš ne blogesnis už kitus, man užteks jėgų susitvarkyti su, bet kokia problema ir kas benutiktų man viskas pavyks. Mano tikėjimas, mano pasąmonė, Kūrėjas  man padės.

Galite galvoti, kad tai tik žodžiai, tai nesąmonė ir taip tiesiog bandote save apgauti. Tačiau įdomiausia yra tai, kad net jei ir jūs netikite savimi, tai pradėję kartoti tuos žodžius, jais patikėsite ir jūsų sąmonė pradės programuoti tai ką jūs kalbate. Jeigu šie žodžiai gali mūsų gyvenimą padaryti geresniu, tai kodėl jais nepatikėti. Tiesa tame, kuo mes tikime, tai kodėl nepatikėti geresniu variantu.

Antras žingsnis. 99 proc.žmonių negali nepasitikėti savimi visose gyvenimo sferose. Kada žmogus sako netikiu savimi, tai jis dažniausiai turi omenyje konkrečią sritį. Pavyzdžiui jis gali nepasitikėti savimi, kai reikia kitam žmogui prisipažinti meilėje, tačiau jis gali pilnai pasitikėti savo kulinariniais gabumais. Kažkas gali nepasitikėti, kai reikia užmegzti naujas pažintis, bet laikyti save labai geru vairuotoju. Antras žingsnis reiškia, kad reikia nustatyti sferą kurioje jūs norite padidinti pasitikėjimą savimi ir joje aktyviai dėti pastangas, apie tą sferą sužinoti kuo daugiau ir tada nebeliks baimių.

Trečias žingsnis. Galvojimas, kad kiti nieko nebijo, o bijote tik jūs. Tai netiesa, visi išgyvena baimės emocijas. Pavyzdžiui atėjote į darbo pokalbį į kurį atėjo dar dešimt žmonių. Jus galite manyti, kad tie dešimt visai nepergyvena, tačiau iš tiesų ir jie patiria nerimą, todėl aplinkiniai kaip ir jūs turi jausmus ir nėra tiesiog robotai.

Ketvirtas žingsnis. Psichologinis pasirengimas yra susijęs su mūsų ateitimi. Jeigu dažnai pergyvenate dėl to, kas bus ateityje, tai koncentruojates labiau į tą įvykį, o ne į tai kas bus po to. Pavyzdžiui ruošiatės laikyti egzaminą, bijote ir pergyvenate, ar galėsite jį išlaikyti. Jūsų mintys tik apie ekzaminą, bijote, kad neužteks laiko, kad tai ką žinote galite pamiršti ir t.t. Jūs pergyvenate, nes laikote tą įvykį paskutiniu savo gyvenime, kaip tarsi po jo daugiau negyventumėte.

Tačiau tai netiesa, nes jei ir neišlaikytumėte egzamino, gyvenimas vis tiek tęsiasi. Todėl koncentruokitės ne tik į tą įvykį, o į tai kas bus po jo kokios penkios dienos. Įsivaizduokite kas bus penkios dienos po egzamino, ką veiksite, kur važiuosite, mintyse tai išgyvenkite ir tokiu būdu jūsų baimė sumažės, atsiras ramybė ir galėsite geriau jam pasiruošti.

Penktas žingsnis. Išvaizda. Stenkitės atrodyti tvarkingai, kad jūsų rūbai būtų švarūs ir skaniai kvepėtumėte, tai visada suteiks pasitikėjimo savimi ar eitumėte į darbo pokalbį ar į pirmą pasimatymą. Gera išvaizda visada suteikia daugiau pasitikėjimo savimi.

Šis psichologinis pasirengimas sudaro dalį kelio į pasitikėjimą savimi. Mūsų protas visada bijo nežinomybės, todėl jeigu mes neturime, nei teorinių, nei praktinių žinių, tada atsiranda baimės ir nepasitikėjimas. Tam, kad tai būtų ne tik teorija, stenkitės šiuos veiksmus kartoti  dvi – tris savaites. Tai tarsi pasitikėjimo pamatas.

Aš turėjau baimių, kai pradėjau vesti paskaitas viešai. Pergyvenau dėl kitų nuomonės,  jeigu kas nors ko nors paklaus ir nežinosiu ką pasakyti, jeigu pamiršiu tekstą. Tada pradėjau koncentruotis ne į paskaitą kurią skaitysiu, o į tai kas bus po to. Kaip įgysiu daugiau patirties, sutiksiu naujų žmonių, kad mano prigimtis tai daryti, todėl tiesiog reikia pradėti. Tam, kad įgyti žinių kaip tai daryti, baigiau lektorių kursą ir prdžioje skaičiau paskaitas pažįstamiems žmonėms. Kai pravedžiau apie dvidešimt paskaitų, mano pasitikėjimas savimi išaugo. Todėl ir jūs padarykite tuos žingsnius apie kuriuos minėjau ir pamatysite, kaip jūsų pasitikėjimas padidės.

Jeigu šis straispnis jums buvo naudingas, prašau pasidalinkite ir su savo draugais.

Būkite laimingi !

Šis straipsnis yra Egidijaus Gubino autorinė nuosavybė, norint jo dalį ar visą panaudoti ar publikuoti savo leidinyje (svetainėje) reikia gauti autoriaus sutikimą (egidijus.gubinas@gmail.com) ir po straipsniu patalpinti veikiančią nuorodą į autoriaus svetainę www.gubinas.lt 



Komentarai


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *