Praktiškai kiekvienas vyras kasdien patiria įtampą, stresą ir nerimą dėl įvairiausių priežasčių. Norėdami to atsikratyti vyrai įprastai daro tai, kas tik problemas pagilina, bet tikrosios priežasties nepašalina. Dažniausiai vyrai naudoja neveiksmingas streso šalinimo priemones tokias – kaip alkoholinių gėrimų vartojimas, rūkymas, azartiniai žaidimai ir pan. Tam, kad pabėgti nuo realybės pasineria į kompiuterinius žaidimus, filmus, pornografiją, o kai kurie pradeda vartoti narkotikus. Visa tai tampa žalingais įpročiais kurie ilgalaikiame periode problemų neišsprendžia, o jas tik pagilina. Turbūt kiekvienas vyras pastebėjo, kad tokie įtampos ir streso malšintojai sekina tiek fizinį kūną, tiek psichiką.
Norint atsisakyti žalingų įpročių ir jiems atsispirti būtina valia, o tai jau nepigus dalykas, kurio parduotuvėje nenusipirksi. Valia yra ugdoma. Išminčiai sako, kad vyrais negimstama, o tampama. Taip pat su valia ir stiprybe. Iš šulinio jos nepasisemsi, nes stiprybė ateina tik askezių dėka. Askezės-tai sąmoningas kažkokių malonumų atsisakymas norint pasiekti aukštesnių tikslų. Askezės dėka sustiprėja valia, ryžtas ir stiprybė. Pavyzdžiui kėlimasis anksti ryte ir mankštos darymas yra nemalonus procesas, bet suteikia žvalumo ir jėgų. Jeigu galvojama, kad stiprus vyras tas, kuris gali išgerti daugiau alaus, tai rezultate pamatysime, kad po daug alaus jis tapo ne stiprus, o kvailas.
Išminčiai sako, kad stiprus yra tas, kuris sugeba kontroliuoti savo emocijas ir norus. Toks vyras nesikeikia viešoje erdvėje, nepuola santykių aiškintis kumščiais, nešaukia ant savo žmonos ir vaikų. Tokie negatyvūs veiksmai silpnina vyrą ir jo vyriškumą. Kalbėti kas reikia ir elgtis kultūringai irgi askezė. Praktikoje tai pasireiškia, kad vyras sako ne vien tai, kas šauna į galvą ir kas ant liežuvio. Prieš sakydamas jis pagalvoja, ar jo žodžiai neįskaudins kito žmogaus. Tai reiškia sąmoningas kalbėjimas. Taip elgdamasis jis tampa išmintingu, nes stengiasi, kad jo žodžiai suteiktų kitiems pasitikėjimo ir ramybės. Galbūt ne visada taip išeis, bet stengtis verta. Tačiau vyro elgesys gali skirtis priklausomai nuo jo psichofizinės prigimties. Pagal savo prigimtį kiekvienas į situaciją gali reaguoti skirtingai, bet tai irgi neatleidžia nuo vyriškos pareigos būti gynėju, o ne puolėju.
Pagal Vedų psichologiją yra keturi žmogaus psichotipai – brahmanai ( mokytojai, intelektualai) , kšatrijai (vadovai, kariai), vaišijai (amatininaki, verslininkai) ir šudros (aptarnaujantis personalas). Brahmaniškos ( mokytojai, intelektualai) prigimties vyrai dažniausiai į situacijas reaguoja ramiau ir gali būti linkę mažiau konfliktuoti. Kštarijai (vadovai, kariai) būna labiau karštakošiai ir jiems gali būti sudėtingiau kontroliuoti savo emocijas. Vaišijai (amatininaki, verslininkai) gali būti labiau linkę ieškoti sau naudos, bet turi polinkį į kompromisus, o šudriškos (aptarnaujantis personalas) prigimties vyrai dažniau gali būti keikūnai ir jiems sudėtingiau kontroliuoti savo emocijas. Žinoma kiekvienas dirbdamas su savo charakteriu savo savybes gali keisti.
Sužinoti savo psichofizinę prigimtį palanku ne tik vyrams, bet ir moterims. Bendraujant su savo prigimties žmonėmis galima sutikti daugiau bendraminčių. Tas svarbu vyro ir moters santykiuose. Pažinti savo prigimtį gali padėti kvalifikuoti astrologai arba atitinkamos srities psichologai, žinovai.
Vyras kuris dirbs pagal savo psichofizinę prigimtį jausis kur kas laimingesnis ir savo darbovietėje patirs mažiau streso. Tuo pačiu toks vyras sukurs didesnę vertę visuomenei. Pavyzdžiui brahmaniškos (intelektualai) prigimties vyras dirbantis statybose gali nesijausti savo vietoje ir neturėti motyvacijos darbui. Tokiu atveju jo darbo našumas bus mažesnis ir jo paties emocinė būsena gali peraugti į pastovų stresą. Tai šiek tiek panašu kaip nešioti ne savo dydžio batus. Kažkurį laiką kentėti įmanoma, bet per ilgą laikotarpį galima „išeiti iš proto“. Jeigu vyras negali realizuoti savęs kaip vyro, jis negaus pripažinimo iš aplinkos ir jausis nereikalingas. Vyrą tai silpnina. Vyras kuris nerado savo pašaukimo tikėtina, kad dažniau vartos alkoholinius gėrimus ir kitus kvaišalus.
Ugdant valią ir stiprybę nepriklausomai nuo vyro prigimties, kiekvienam rekomenduojama rytais arba laisvu nuo darbo metu užsiimti sportu arba mankšta. Tai pagerins santykį su vyriškumo simboliu planeta – Marsas. Sportas susijęs su Marsu, kuris suteikia ryžto ir pasitikėjimo. Ar pas vyrą Marsas stiprus galima suprasti iš rankos paspaudimo. Kada sveikindamasis vyras spaudžia ranką tvirtai, reiškia jis turi Marso jėgos.
Dažnai vyrai tampa silpni dėl pernelyg rūpestingų mamų elgesio. Mokslininkai yra nustatę, kad vyriškas hormonas testosteronas pas vyrus gaminasi tada, kai jie įveikia įvairias kliūtis ir išsprendžia problemas. To pasekoje vyrai vyriškėja. Tačiau vyrams gana dažnai koją gali pakišti „rūpestingos“ mamos, kurios nori nugyventi sūnaus gyvenimą, kad tik sūnui nieko nenutiktų. Mamoms vertėtų žinoti, kad taip elgtis nederėtų, jeigu jos nori išygdyti atsakingą asmenybę.
Įsivaizduokite jeigu kas nors už sporto varžybose dalyvaujantį vyrą įveiks visas kliūtis, o jam tik beliks užsidėti medalį. Kiekvienas vyras viduje pasijaus nepilnavertis. Įvairūs išbandymai padeda vyrui vyriškėti, todėl nereikia daryti jiems “meškos paslaugos”. Kaip sako liaudies išmintis “Ąžuolai šiltnamyje neauga”. Netgi iš pažiūros atrodytų paprastas veiksmas, kada vyras kur nors stotyje, pasisiūlo kokiai nors moteriai padėti panešti jos lagaminą vyrui padeda vyriškėti. Iškart po tokio mažo žygdarbio jis pasijunta stipresnis ir jo kaip vyro savivertė paauga. Todėl moterims rekomenduojama neatsisakyti vyrų pagalbos, kai jie siūlosi padėti ir nesakyti „aš pati“. Jeigu vyrai dažnai girdės tokius žodžius „aš pati“, galiausiai jie gali prarasti motyvaciją padėti ir tuo pačiu šansą vyriškėti.
Kada vyrai pradeda domėtis kaip gyventi teisingai, pas juos atsiranda ryžtas, stiprybė ir supratimas, kad jėga gyvenime reiškia -įveikti save, o ne kitus.
Linkiu Jums ko geriausios kloties !
Egidijus Gubinas
Šis straipsnis yra Egidijaus Gubino autorinė nuosavybė, norint jo dalį ar visą panaudoti ar publikuoti savo leidinyje (svetainėje) reikia gauti autoriaus sutikimą (egidijus.gubinas@gmail.com) ir po straipsniu patalpinti veikiančią nuorodą į autoriaus svetainę www.gubinas.lt
Komentarai